Det er vigtigt, at du er velforberedt på din oplevelse i Amerika uanset om du er au pair eller EduCare deltager. Derfor er der lige siden Au Pair programmet blev grundlagt i 1986 blevet afholdt et omfattende fire dages træningskursus med indkvartering på et 4-stjernet hotel i Connecticut - kun en times kørsel fra New York; alt sammen omhyggeligt udarbejdet af et erfarent og professionelt træningsteam. Kurset blev en stor succes og de amerikanske myndigheder besluttede at gøre det obligatorisk.

Kurset er sammensat så du er bedst muligt forberedt til de opgaver der venter dig som en del af en amerikansk værtsfamilie. Man vil bl.a. gennemgå forskellige situationer der kan opstå, og du vil få en grundig introduktion om kulturelle forskelle - hvad gør man i USA set i forhold til hvad man gør i ens eget hjemland.

4-dages orientering inkluderer bl.a.:

Dag 1: Ankomst, velkomst og introduktion til programmet.

Dag 2: Du vil deltage i diskussioner om kulturelle forskelle, livet i USA, forventninger fra amerikanske værtsfamilier og instruktion i børneudvikling.

Dag 3: Dagslangt sikkerhedskursus ved pasning af både større børn og spædbørn bl.a. undervist af instruktører fra American Red Cross.

Dag 4: Du vil deltage i interessante diskussioner om oplevelser, du kan få under dit ophold og modtage værdifuld information om, hvordan du får mest ud af dit år i Amerika.

Du vil få kost og logi under hele kursusforløbet og få mulighed for en sightseeingtur til New York. Man prøver at indkvartere deltagerne på hotellet efter hvor i landet de er blevet placeret. På den måde har man gode muligheder for allerede her at knytte venskaber med andre au pairs. Programmet slutter om eftermiddagen den fjerde dag, og dermed give dig tid til at rejse til din værtsfamilie samme aften. Du vil efter sådan et kursus kunne rejse til din værtsfamilie med følelsen af større selvsikkerhed og være godt forberedt til det forestående år.