Midler fra de frivillige bidrager i høj grad til driften af projektet. Forskning i dyrekonservering er kostbart, men takket være programafgiften som de frivillige betaler, kan projekterne drives som konserveringsprojekter på fuld tid! Som frivillig bidrager du også med din arbejdskraft til vedligehold og generelt til lokalsamfundet ved at projekterne kan opretholdes.
Priser 2012
2 uger. kr. 12 900,-
3 uger: kr. 16 900,-
4 uger: kr. 21 500,-
8 uger: kr. 38 500,- (4+4 uger på de to løveprojekter)
Prisen er den samme for Lion Breeding og Lion rehabilitation
(Kontakt os hvis du også ønsker at vi skal booke flybillet for dig. Vi anbefaler at dette bestilles efter at du har modtaget bekræftelse på din plads på projektet.)
Hvad er inkluderet i prisen på projekterne?
- Forberedelse hjemmefra med rådgivning om diverse praktiske ting så du er bedts muligt forberedt på din oplevelse.
- Afhentning i lufthavnen ved ankomsten
- Indkvartering i hytter/barakker
- Kost under hele projektet
- 24 timers backup service og telefonnummer for nødstilfælde
- Lokal kontaktperson som hjælper, hvis der skulle opstå problemer.
- Donation til projektet
- Transport tilbage til lufthavnen efter projektet
- Oplæring til opgaverne af folk med god erfaring med afrikanske dyr. I nogle tilfælde kan du følge uddannede Wildlife rangers, trackers, miljø- og naturvejledere eller erfarne avlere.
- Certifikat for deltagelse efter hjemkomsten
Ikke inkluderet
Transport
Deltagerne arrangerer selv flybillet til nærmeste lufthavn på det pågældende projekt, hvor du vil blive afhentet. Logi udover før og efter projekt er ikke dækket. Hvis du tilbringer nogen dage i Afrika før projektstart er det for egen regning.
Er du klar til at lege med løver? Tilmeld dig her!